Gjermania padit Italinë në Hagë për dëmshpërblimet e luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi dëmshpërblimet e luftës në lidhje me Luftën e Dytë Botërore, tha gjykata e OKB-së.

Dokumenti i referohej një vendimi të vitit 2012 nga gjykata e OKB-së që përcaktonte se pretendimet civile nga viktimat e nazizmit nuk mund të ngriheshin kundër Gjermanisë në gjykatat e huaja, raporton Euronews.

Gjykata e Lartë e Italisë kishte gjykuar në vitin 2008 se një civil italian kishte të drejtën e dëmshpërblimeve pas dëbimit të tij në Gjermani në vitin 1944 për të punuar si skllav.

- Advertisement -

Në dosjen e re, Gjermania pretendon se disa çështje të reja janë ngritur kundër vendit në gjykatat italiane që kërkojnë dëmshpërblime në lidhje me krimet naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Gjermania i ka kërkuar gjykatës që t’i kërkojë Italisë të sigurojë që gjykatat e saj të mos ushtrojnë më padi civile kundër Gjermanisë bazuar në shkeljet e ligjit ndërkombëtar humanitar të kryera nga Rajhu gjerman midis viteve 1943 dhe 1945.

Gjermania akuzoi gjithashtu Italinë për marrjen e pronave shtetërore gjermane në Itali.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×