“Gjobë kush hiqet si farmacist”, Toma: Masë qesharak, rrezikojnë jetën e qytetarëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjobë për këdo që shërben në farmaci dhe nuk ka arsimin përkatës. Kjo është masa ndëshkuese e përcaktuar në ligjin për barnat dhe farmaceutikën, që konsiderohet qesharake nga specialistët.

Presidentja e Urdhrit të Farmacistëve, Diana Toma argumenton se në raste të tilla ligji duhet të jetë i ashpër pasi është  në lojë jeta e qytetarëve.

“Ligji nuk vendos barriera të atilla që të mos guxojë njeri që nuk është farmacist të shkojë pas banakut, ligji nuk e garanton sepse ka masa qesharake. Ndëshkueshmëria për të tilla raste nuk duhet të jetë me gjoba karshi subjekteve. Situata të tilla shumë të mprehta rrezikojnë jetën e qytetarëve”, thotë Diana Toma, presidente e Urdhrit të Farmacistëve.

- Advertisement -

Por nuk është ky problem që konstatohet tek ligji i barnave, i ndryshuar në dhjetor të vitit 2022. Sipas Tomës, ky ligj nxit konkurrencën e pandershme.

“Në 2009 u propagandua heqja e kritereve për hapjen e farmacive si rritje e aksesit. Ajo që u propagandua si rritje e aksesit na çoi në grumbullime pranë ambulancave, pranë spitaleve dhe nuk solli shtrirje të rrjetit farmaceutik. Duke pasur një grumbullim ato rregullat në fillim në mënyrë të padukshme dhe tani, jo në mënyrë të padukshme, por pa kokëçarje fare u thyen. Këto thyerje çojnë në cenim të etikës drejtpërdrejtë, bëjnë pacientët viktima dhe vënë në kufijtë e mbijetesës profesionistët”, u shpreh Toma.

Farmacistët referojnë se ndërhyrjet në ligjin e barnave dhe farmaceutikës nuk kanë zgjidhur asnjë problematikë me të cilën haset tregu vendas. Po ashtu, ligji nuk është përafruar me direktivat e Bashkimit Europian, duke bërë që shërbimi të shkojë i cunguar tek pacienti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

TË FUNDIT

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

Lirimi nga burgu i Tahirit, Yuri Kim bën deklaratën e fortë: Do të ketë pasoja…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shkruar në faqen e saj zyrtare në Twitter lidhur me privilegjet në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, të cilat...

A do të ketë fashë energjie në vjeshtë dhe dimër? Flet eksperti i ekonomisë Çoçoli

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli foli në lidhje me mundësinë për  të pasur fashë energjie këtë vit. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×