English

Gjykata e Lartë: 21 janarin ta hetojë SPAK

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Është zbardhur vendimi i Gjykatës së Lartë që ka vendosur që çështjen e 21 janarit ta hetojë SPAK-u.

- Advertisement -

SPAK priste vendimin e zbardhur të Gjykatës së Lartë për të regjistruar kallëzimin e Rajmonda Nikës e cila kërkon që ish-kryeministri Sali Berisha, ish ministri i Brendshëm Lulzim Basha dhe Ndrea Prendi të hetohen si organizatorë të “21 janarit”.

Rajmonda Nika bashkëshortja e Aleks Nikës trokiti një vit më parë në SPAK duke kërkuar angazhimin e prokurorëve të posaçëm në një kohë që prej 13 vitesh vijojnë të pazbardhur dy vrasje, ajo e Nikës dhe e Hekuran Dedës.

Për 21 janarin drejtësia ka shpallur fajtor Ndrea Prendin dhe Agim Llupon si autorë të vrasjes së Ziver Veizit dhe Faik Myrtaj. Nga ana tjetër Strasburgu ka urdhëruar gjithashtu hetime të gjithanshme të “21 janarit”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?