Gjykata e Lartë e SHBA rrëzoi ankesën e ish-oficerit të policisë për vrasjen e Floyd

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Lartë e SHBA-së refuzoi sot të dëgjojë apelin e ish-oficerit të policisë së Minneapolis, Derek Chauvin, të cilin ai donte të paraqiste kundër vendimit për vrasjen e George Floyd gjatë arrestimit të tij në vitin 2020, i cili më pas shkaktoi protesta të mëdha kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit.

Gjykatësit refuzuan apelimin e Chauvin, të cilin ai e paraqiti pasi një gjykatë apeli në Minesotë la në fuqi dënimin e tij me 22 vjet burg për vrasjen e vitit 2021, duke mohuar kërkesën e tij për një gjyq të ri, raportoi Reuters.

Chauvin argumentoi se njëanshmëria e jurisë dhe disa vendime të kryetarit të trupit gjykues e privuan atë nga e drejta e tij për një gjykim të drejtë sipas ligjit amerikan.

- Advertisement -

Bëhet fjalë për oficerin e policisë i cili u filmua duke mbajtur gjurin në qafë të George Floyd për më shumë se nëntë minuta gjatë arrestimit. Derek Chauvin u dënua me 22.5 vjet burg për vrasjen e Floyd.

 

LEXONI GJITHASHTU:














LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Grabitja e argjendarisë në Kamëz, zbulohen detaje të tjera

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...





TË FUNDIT

Grabitja e argjendarisë në Kamëz, zbulohen detaje të tjera

Detaje të reja kanë dalë nga grabitja e argjendarisë në Kamëz. Një nga autorët sipas dëshmisë së pronares ka pasur dialekt jugor, ndërsa kanë...

Kush është shqiptarja që u shpall mësuesja e vitit në Britaninë e Madhe

Mësuesja shqiptare Mimoza Baci është vlerësuar me titullin mësuesja e vitit në Mbretërinë e Bashkuar nga FETN (Rrjeti Tutorial i Arsimit të Mëtejshëm). Çmimi 'Mësuesi personal...

FOTO| Mjeti me të cilin lëvizën autorët e grabitjes në Kamëz

Një argjendari është grabitur nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Euronews Albania ka siguruar fotot e automjetit me të cilin kanë...

Emocionojnë fëmijët shqiptarë në Gjermani, këndojnë dhe recitojnë shqip

Anduena Stephan, Konsulle e Nderit e Shqipërisë në Gjermani tregoi në një intervistë për Euronews Albania se me rastin e Ditës së Pavarësisë kanë...

Motoristët nga Nju Xhersi: Njerëzit në Shqipëri më të dashur se në Amerikë

Një grup motoristësh që kanë marrë pjesë gjithnjë në paradat në Amerikë, ky 28 Nëntor i gjeti në Shqipëri. Ata treguan se janë të emocionuar...






 








Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×