English

Gjykata e OKB urdhëron Izraelin të marrë masa për të parandaluar gjenocidin në Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Lartë e Kombeve të Bashkuara vendosi të premten të mos hedhë akuza për gjenocid kundër Izraelit për ofensivën e tij ushtarake në Gaza, si pjesë e një vendimi paraprak në një çështje që shkon në thelbin e një prej konflikteve më të vështira në botë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaje, ky vendim është marrë nga një panel prej 17 gjyqtarësh.

“Gjykata është plotësisht e vetëdijshme për shtrirjen e tragjedisë njerëzore që po shpaloset në rajon dhe është thellësisht e shqetësuar për humbjen e vazhdueshme të jetëve dhe vuajtjet njerëzore,” tha Joan E. Donoghue, presidentja e gjykatës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?