Gjykatë për krimet ruse, BE: Ukraina të rindërtohet me paratë e oligarkëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian do që Rusia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Ukrainë.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka propozuar krijimin e një gjykate të specializuar të mbështetur nga OKB, për të hetuar dhe proceduar krimet ruse.

Krijimi i gjykatës ishte kërkuar disa herë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, në fjalimet e shumta të mbajtura në parlamentet e vendeve evropiane.

- Advertisement -

“Rusia duhet të paguajë për krimet e saj të tmerrshme, si dhe për agresionin e një shteti sovran”, tha von der Leyen.

Një ligj i ri është duke u përgatitur për të përdorur asetet e ngrira ruse për rindërtimin e Ukrainës.

“Rusia duhet gjithashtu të paguajë financiarisht për shkatërrimin që ka bërë. Dëmi i shkaktuar vlerësohet në 600 miliardë euro. Rusia dhe oligarkët e saj duhet të kompensojnë Ukrainën për dëmet dhe të mbulojnë kostot për rindërtimin e saj. Kemi mjetet për ta detyruar Rusinë”, u shpreh ajo.

Deri tani janë 300 miliardë eurot e rezervave të Bankës Qendrore Ruse dhe 19 miliardë të tjerë nga oligarkët. Por kjo nuk do të thotë se të gjitha paratë mund të përdoren.

Ligjet e reja nuk do të funksionojnë në mënyrë prapavepruese dhe paratë që do të konfiskohen duhet të lidhen me krime që janë të provuara.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiak

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiak. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

TË FUNDIT

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiak

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiak. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×