Ukrainasit zgjedhin artin për t’u shkëputur nga realiteti i hidhur i luftës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teatri Akademik i Operës dhe Baletit në Odesa të Ukrainës nuk i është përkulur frikës së bombardimeve ruse. Atje vijojnë të luhen shfaqje artistike, kryesisht balet. Protagonistët e konsiderojnë performancën e tyre një mjet të mirë për t’u shkëputur nga realiteti i hidhur.

“Në skenë mendoj vetëm se si po vallëzoj dhe për personazhin tim. Mendimet e luftës nuk ndërhyjnë. Shpresoj që edhe audienca të shkëputet paksa nga lufta, sepse është e pamundur të mendosh vetëm për të”, thotë Katerina Bartosh, balerinë.

Por lufta nuk është shumë larg nga mendjet e anëtarëve të trupës së Teatrit Akademik të Operës dhe Baletit.

- Advertisement -

Që prej rihapjes së dyerve, në qershor dhe me gjysmën e stafit, teatrit iu desh të përballej me efektet e konfliktit, që po afrohej gjithnjë e më shumë.

“Shpesh herë gjatë performancave pati sulme ajrore dhe raketat shpërthyen mbi çatinë e teatrit. Ishte shumë e frikshme, artistët u trembën, por kur bombardimet mbaruan, performanca rifilloi dhe vazhdoi deri në fund”, u shpreh Harry Sevoyan, drejtor artistik.

Balerinët, muzikantët dhe teknikët që qëndruan u ndjenë sikur pasioni i tyre ishte kthyer në armë dhe tani, arti në Ukrainë është një lloj rezistence.

“Kjo është shumë e rëndësishme. Shihni sa shumë njerëz kanë ardhur… Njerëzit duhet të shkëputen nga e përditshmja. Sidomos kur disa prej tyre nuk kanë elektricitet, internet, apo linjë telefonike, ky teatër është e vetmja lidhje me pjesën tjetër të shoqërisë”, theksoi Natalya Dovgaya, skenariste.

Me 3 ose 4 shfaqje në javë, shumica e biletave janë të shitura. Shtëpia e Operës në Odesa shpreson të vazhdojë të jetë një parajsë për ata që duan të harrojnë vdekjen dhe shkatërrimin, qoftë edhe për një moment.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×