Ukraina: Rusia po përgatitet të largohet nga termocentrali i Zaporizhzhia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Petro Kotin, shefi i firmës shtetërore të energjisë bërthamore të Ukrainës ka thënë se ka disa raporte që sugjerojnë se forcat ruse mund të mendojnë të largohen nga termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia.

“Javët e fundit ne po marrim në mënyrë efektive informacionin se janë shfaqur shenja se ata ndoshta po përgatiten të largohen nga uzina”, tha Kotin në televizionin kombëtar.

“Së pari, ka një numër shumë të madh raportimesh në mediat ruse se ia vlen të lirohet uzina dhe ndoshta ia vlen t’i jepet kontrolli i saj Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike IAEA. Të japin përshtypjen se ata po paketojnë valixhet dhe po vjedhin gjithçka që munden”, tha ai, duke iu referuar Mbikëqyrësi bërthamor i Kombeve të Bashkuara.

- Advertisement -

I pyetur nëse ishte shumë herët për të folur për largimin e trupave ruse nga uzina, Kotin tha në televizion: Është shumë herët. Ne nuk e shohim këtë tani, por ata po përgatiten të largohen.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

TË FUNDIT

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...

Burri vret me thikë partneren shqiptare në Zvicër, ishte nënë e 4 fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Zvicër ku një shqiptare ka humbur jetën tragjikisht. Mediat e huaja bëjnë me dije se 37-vjeçarja e cila...

Aksident pranë QTU-së, makina kthehet përmbys, bllokohet trafiku

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës, pranë QTU-së. Siç shihet në pamjet e siguruara nga Euronews Albania, një makinë është kthyer...

Thethi “pushtohet” nga turistët, vizitorë nga bota vërshojnë në alpet shqiptare

Prej vitesh, alpet e Veriut të Shqipërisë është në top listën e destinacioneve turistike në vend. 2023-shi në këto 5 muaj të parë po...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×