Investitori libanez për Review: Pse nuk u arrestua në 2016 ‘Rrumi i Shijakut’?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përveç bregdetit në jug të vendit, edhe pronat e Gjirit të Lalzit kanë qenë të lakuara dhe të lakmuara prej vitesh, aq sa janë kryer edhe krime ndër më të rëndat për përvetësimin e tyre.

Një prej tyre ishte edhe ajo e dhunimit të biznesmenit libanez Fadi Mitri, në prani të bashkëshortes dhe vajzës së tij. Ngjarje e mbetur pa autor por që asokohe u dyshua se pas atij episodi ishte Aleksandër Laho.

Pas shpalljes në kërkim të Aleksandër Lahos (Rrumi i Shijakut) nga Prokuroria e Posaçme pak ditë më parë, Review ka kontaktuar biznesmenin libanez Fadi Mitri, për të mësuar se si ishte zgjidhur çështja e tij, por biznesmeni deklaroi se ishte i zhgënjyer nga organet e drejtësisë shqiptare.

- Advertisement -

Ai deklaroi se ishte i bindur që pas dhunës së ushtruar ndaj tij në datën 10 shtator të vitit 2016, qëndronte Aleksandër Laho me pseudonimin “Rrumi” i Shijakut, pasi gjatë dhunimit por edhe në raste të tjera, ai ja kishte thënë qartë që “duhej të largohej menjëherë nga prona e tij”.

Sipas Mitrit, pavarësisht se asokohe ai i ka vendosur në dispozicion të organeve të drejtësisë të gjithë dokumentacionin e nevojshëm ku pretendon se ka dorëzuar fakte të pakundërshtueshme për dhunuesit, drejtësia nuk ka bërë asgjë për të arrestuar fajtorët.

Prokuroria e liroi nga akuzat ‘Rrumin e Shijakut’ me arsyetimin se nuk kishte fakte. Sot biznesmeni libanez Fadi Mitrim ende vuan pasojat shëndetësore nga dhuna e ushtruar.

“Omnix Albania”, kompania e Mitrit do të investonte 280 milionë euro tek Gjiri i Lalzit. Por pas dhunimit fizik që iu bë presidentit të ‘Omnix’ Fadi Mitri, kompania u tërhoq nga investimi në Shqipëri.

Dhunimi i Fadi Mitrit

Por çfarë bëhet me kompaninë ‘OMNIX Albania sh.p.k’, të Fadi Mitrit?

Ne mars të vitit 2021 biznesmeni libanez, i ka shitur të gjithë aksionet që posedonte në kompaninë ‘OMNIX Albania sh.p.k’.

Në 18 korrik të vitit 2022, kjo kompani ka fituar statusin e “investitorit strategjik me procedurë të veçantë” për projektin e investimit “Resort Turistik me vendndodhje në gjirin e Lalzit”.

Leja e ndërtimit

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

TË FUNDIT

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×