Ekspertët: Pushtimi rus ka rritur rrezikun për përdorimin e armëve kimike

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Takimi i Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike nisi në Hagë me një paralajmërim për konfliktin në Ukrainë: pushtimi rus ka rritur rrezikun për përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë, përfshirë ato kimike.

Sipas Organizatës, situata është në buzë të greminës.

“Lufta ka acaruar më tej tensionet ekzistuese, duke i çuar ato në një pikë ku uniteti i komunitetit ndërkombëtar për sfidat globale nuk duhet vënë në pikëpyetje”, tha Fernando Arias, drejtor i përgjithshëm i ONAK-së.

- Advertisement -

Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar njëra-tjetrën për mundësinë e përdorimit të armëve kimike dhe biologjike që nga fillimi i luftës.

Moska pretendon se Kievi është përpjekur të zhvillojë një program armësh biologjike së bashku me Shtetet e Bashkuara. Por asnjë prej dy kampeve nuk ka paraqitur prova.

Si Rusia dhe Ukraina janë mes 193 qeverive që janë zotuar janë zotuar solemnisht dhe vullnetarisht që në asnjë rrethanë të mos përdorin armë kimike.

Por zmbrapsja që ka pësuar ushtria ruse në fushën e betejës ka rikthyer frikën se Kremlini mund t’i rikthehet opsionit të përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë.

Që nga fillimi i luftës, Moska e ka përmendur vazhdimisht kërcënimin bërthamor, edhe pse ka akuzuar shpesh herë Kievin se po përpiqet të prodhojë bombë me efekte radioaktive.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

TË FUNDIT

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×