Godaj: Gratë s’e bëjnë mamografinë as falas, preferojnë mos ta dinë nëse kanë kancer

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dona Godaj, drejtuese e Shoqata Kristiane e Grave Shqiptare, aktiviste ne fushatat për kancerin këshillon që gratë mbi 40 vjeç duhet të bëjnë ekzaminime të rregullta të gjirit.

Në emisionin Goodmorning Albanians ajo u shpreh ka ende shumë punë për t’u bërë që njerëzit të mos shkojnë tek mjeku në një fazë të avancuar po për të bërë vizita periodike.

Ajo tregoi se edhe mikeshat e veta, të cilat i ka nxitur të bëjnë mamografinë kanë refuzuar pasi preferojnë të mos e dinë që janë të sëmura.

- Advertisement -

“Sot akoma njerëzit shkojnë tek mjeku në një fazë të avancuar jo për të bërë vizita periodike. Dhe nuk mund të thuhet se kjo ndodh vetëm në zonat e pazhvilluara. Kam lutur edhe mikesha të miat që nuk kanë pranuar ta bëjnë mamografinë, pasi preferojnë të mos e dinë nëse kanë kancer. Është e rëndësishme që mesazhi të jepet nga persona që e kanë kaluar si sëmundje”, tha aktivistja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Mbrojmë republikën nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

TË FUNDIT

Kurti nuk tërhiqet: Kosova nuk do të lejojë struktura paralele në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të enjte se kryetarët e komunave të zgjedhur në veri të Kosovës do të vijojnë të ushtrojnë...

“Të shkojnë në Serbi ose do t’i fusim në burg”, Kurti: Mbrojmë republikën nga bandat

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa...

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×