Greqia drejt zgjedhjeve, si do të ndikojë në elektorat aksidenti i trenave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetaret greke me 21 maj do te votojnë ne zgjedhjet e përgjithshme parlamentare. Kryeministri Mitsotakis kerkon nje tjeter mandat ne krye te qeverise

Më 21 maj në Greqi zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme parlamentare.

Ishte kryeministri grek Mitsotakis, ai i cili bëri me dije datën, duke u shprehur se ai donte një plan të pastër për të shtyrë reformat e mëtejshme pas katër vjetësh në krye në qeverisë.

- Advertisement -

“Vendi dhe qytetarët kanë nevojë për horizonte të qarta… zgjedhjet kombëtare do të mbahen në fund të mandatit katërvjeçar sic eshte planifikuar”, tha Mitsotakis.

Sipas sondazheve Partia Demokracia e Re e Mitsotakis që kur erdhi në pushtet nga vitit 2019 ka mbajtur  epërsi të lehtë ndaj opozitës së majtë SYRIZA.

Por aksidenti tragjik hekurudhor që vrau 57 persona ka nxitur zemërimin e publikut dhe e ka ngushtuar këtë hendek.

Kryeministri shtoi se përvoja “e dhimbshme dhe traumatike” e fatkeqësisë hekurudhore nxori në pah mangësitë që shteti ka ende.

Teksa pranoi se “u bënë gabime”, Mitsotakis tha se slogani i tij i partisë do të jetë “ne do të vazhdojmë ta ndryshojmë Greqinë në mënyrë më jokonvencionale dhe me guxim”.

Zgjedhjet e 21 majit do të zhvillohen sipas një sistemi të ri të përfaqësimit proporcional. Ky sistem e bën të vështirë për një parti që të fitojë një shumicë të qartë, duke dhënë mundësi  për një raund të dytë balotazhi. Ky votim balotazhi më pas pritet të zhvillohet në korrik.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

TË FUNDIT

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enrico Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me armë...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×