English

Greva paralizon trafikun hekurudhor në Gjermani, sindikata kërkon rritje page

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grevë 6-ditore e thirrur nga sindikata e drejtuesve të trenave, GDL, ka vënë në rrezik funksionimin e trafikut hekurudhor në Gjermani.

- Advertisement -

Bëhet fjalë për grevën e katërt të organizuar nga GDL. Për pasojë, shumica e udhëtimeve ndërkufitare janë anuluar, me përjashtim të pjesës zvicerane, që funksionon nga një tjetër linjë trenash.

“Me siguri sindikatës nuk do t’i pëlqejë fakti që ka një alternativë. Por ajo është një alternativë e mirë dhe shumë korrekte. Është gjithmonë në kohë”, thotë Katharina Stauder, mësuese.

Sipas operatorit shtetëror të hekurudhave, “Deutsche Bahn”, rreth 80 për qind e itinerareve të gjata janë anuluar, ndërkohë që kufizime ka pësuar edhe transporti rajonal.

Negociatat kanë qenë të vështira. Sindikata kërkon reduktimin e orëve të punës nga 38 në 35, pa ulje të pagës. Madje, ajo kërkon një rritje prej 555 eurosh në muaj dhe një bonus prej 3 mijë eurosh për të kompensuar efektet e inflacionit.

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?