English

Guterres: Inteligjenca Artificiale po rrit kërcënimin e luftës bërthamore 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka paralajmëruar se përhapja e teknologjisë së inteligjencës artificiale (AI) po rrit kërcënimin e luftës bërthamore dhe u bëri thirrje shteteve që posedojnë armë bërthamore të zotohen se nuk do të jenë të parët që do t’i përdorin ato.

- Advertisement -

“Regjimi i krijuar për të parandaluar përdorimin, testimin dhe përhapjen e armëve bërthamore po dobësohet”, tha Guterres në një video-mesazh që do të publikohej në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane të Kontrollit të Armëve (ACA) në Uashington, sipas Guardian.

Paralajmërimi i shefit të OKB-së vjen afërsisht 600 ditë përpara skadimit të marrëveshjes së Fillimit të Ri të vitit 2010 midis SHBA-së dhe Rusisë, e cila është marrëveshja e fundit e mbetur që kufizon arsenalin strategjik të dy superfuqive bërthamore.

Më shumë se 30 vjet që nga fundi i Luftës së Ftohtë, SHBA dhe Rusia kanë mbajtur shumë nga raketat e tyre balistike ndërkontinentale në gatishmëri, gati për të lëshuar brenda pak minutash.

Agjencia britanike thotë se liderët botërorë kanë frikë se në një përpjekje për të forcuar parandalimin e secilit komb, procedurat e nisjes potencialisht po riorganizohen me ndihmën e inteligjencës artificiale (AI).

“Njerëzimi është në prag, rreziku i përdorimit të armëve bërthamore ka arritur një magnitudë të paparë që nga Lufta e Ftohtë. Shtetet janë përfshirë në një garë cilësore armatimesh. Teknologjitë si inteligjenca artificiale e shumëfishojnë rrezikun”, paralajmëroi Guterres.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?