Hakerët shkaktojnë ndërprerjen e internetit në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një shërbim interneti në Ukrainë u ndërpre nga hakerët të enjten, ndërsa inxhinerët janë ende duke punuar për ta kthyer në funksion.

Nuk ishte menjëherë e qartë se kush e kreu hakimin. Kompania nuk fajësoi në mënyrë të drejtpërdrejtë hakerat rusë për incidentin, por tha se “armiku” ishte përgjegjës, një term që zyrtarët ukrainas e kanë përdorur për t’iu referuar Rusisë gjatë luftës.

“Kjo është hera e dytë që nga fillimi i luftës që ne kemi vuajtur nga një sulm hakeri në nyjet kryesore të rrjetit,” deklaroi Triolan, një kompani interneti me klientë në qytete të Ukrainës si Kiev, Kharkiv dhe Dnipro.

- Advertisement -

Triolan tha të enjten se 70% e “nyjeve” të rrjetit që mbështesin shërbimet e internetit u rivendosën.

Sulmet kibernetike kanë luajtur një rol mbështetës në luftën në Ukrainë, me hakimet në faqet e internetit dhe agjencitë e qeverisë ukrainase që ndodhën disa orë përpara se tanket ruse të kalonin kufirin.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

TË FUNDIT

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×