English

Hamasi dënon “masakrën e tmerrshme” të Izraelit ndaj civilëve në Rafah

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hamasi dënoi atë që e quajti një “masakër të tmerrshme” nga Izraeli kundër civilëve në Rafah të hënën pasi ushtria izraelite konfirmoi se kishte kryer sulme ajrore pranë qytetit.

- Advertisement -

Më shumë se 100 njerëz u vranë në sulmet gjatë natës nga forcat izraelite në qytetin jugor, sipas Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze (PRCS). Hamasi tha gjithashtu se mbi 100 njerëz u vranë në sulmet.

Hamasi tha se sulmi i ushtrisë izraelite në Rafah “dhe masakrat e saj të tmerrshme kundër civilëve të pambrojtur dhe fëmijëve, grave dhe të moshuarve të zhvendosur, konsiderohet një vazhdim i luftës gjenocidale dhe përpjekjeve për zhvendosje të detyruar që po bën kundër popullit tonë palestinez”.

Në deklaratën e tij, Hamasi akuzoi presidentin amerikan Joe Biden dhe administratën e tij se mbajnë “përgjegjësi të plotë” për vdekjet e civilëve.

Sulmet e Izraelit në Rafah vijnë një ditë pasi Biden pati një telefonatë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ripohoi qëndrimin e tij se ushtria izraelite nuk duhet të vazhdojë me një ofensivë tokësore në Rafah pa një plan të besueshëm dhe të zbatueshëm për të garantuar sigurinë e civilëve.

Biden dhe Netanyahu kishin diskutuar një marrëveshje për të siguruar lirimin e pengjeve në Gaza gjatë bisedës, sipas një zyrtari të lartë të administratës, por boshllëqet mbeten në ato diskutime.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×