Hapet tuneli i Llogarasë, ja sa ka kushtuar rruga

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kjo ishte rruspa që dha fund gërmimeve poshtë qafës së Llogarasë. Drita në fund të tunelit 6 km të gjatë doli në datë 31 janar, pas 440 ditësh gërmime. Qeveria e sheh këtë projekt, që nis nga Ura e Shën Elizës dhe del në Palasë, si plotësimin e gjerdanit të gjithë investimeve të jugut.

Ky investim kryeson listën e projekteve me vlerë të lartë e që ndërtohet me financim të brendshëm. Për vitin 2023, ai do të rrëmbejë 60 mln euro, nga 150 mln që kushton gjithësej.

Rruga ka nisur në mes të vitit 2022 dhe qeveria zotohet ta presë shirtin, jo në gusht, siç e parashikon kontrata, por në 1 qershor të vitit të ardhshëm.

- Advertisement -

Kjo rrugë do të shkurtojë distancën me Sarandën, për këdo që nuk do të zgjedhë të kalojë nga Qafa e Llogarasë, me rreth 45 minuta. Rruga e re, padyshim që do t’i japë zhvillim turizimit e tregtisë, por teksa ndërtohet, për të ka edhe argumente kundër.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

TË FUNDIT

“Kriminelët të përballen me drejtësinë”, kërkesa e Osmanit për SHBA-në dhe BE-në

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka thënë të dërguarve të SHBA-së dhe BE-së, Gabriel Escobarit dhe Mirosllav Lajçakut, se vetëm ndëshkimi i grupeve...

“Berisha të do vetëm si ushtar”, Kapllanaj: Pse nuk iu binda

Kreu i PD-së në Mallakastër Agron Kapllanaj, a fajësuar Sali Berishën për humbjen e thellë të partisë në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një...

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Reldar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×