Hasho: Shoferët e rinj të çmendur në timon, ku duhet të përqendrohet vëmendja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti rrugor Fatmir Hasho, në një intervistë për Euronews Albania shprehet se sot shoferët e rinj nuk dinë të drejtojnë makinën, pasi sipas tij nuk dinë bazat e drejtimit të automjetit.

Më tej ai theksoi se drejtuesit e rinj janë të çmendur në timon, ndërsa me këmbëngulje thotë se vëmendja duhet të përqendrohet te formimi i tyre për të mësuar siç duhet makinën.

“Shumicën e aksidenteve e kemi pasur me dalje nga rruga. Kjo humbje kontrolli bazohet në mosdijen për t’i dhënë makinën. Nuk dinë bazat e drejtimit të automjetit. Mua më shqetëson formimi i drejtuesve të mjeteve. Nuk po mbroj sinjalistikën, por unë këmbëngul që vitin e fundit, e gjithë vëmendja duhet të përqendrohet te drejtuesit e mjeteve. Janë të çmendur në timon”,- tha ai.

- Advertisement -

Hasho u theksoi se shoferët e rinj, nuk ecin sipas normave të qarkullimit rrugor.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

TË FUNDIT

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...

Ukraina valë raketash mbi flotën ruse në Detin e Zi, goditet baza në Krime

Ukraina kreu të premten një sulm me raketa ndaj bazës kryesore të flotës ruse në detin e Zi. Video dhe foto të publikuara treguan re...

“CIA të nisë hetimet”- Deputeti i PDK: Ka sinkronizim Kurti-Vuçiç- BE për dialogun

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha, ishte i ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me dështimin e...

“Dritani i shërbeu kombit”, Dilaver Goxhaj: Im bir nuk kërkon mëshirë, por drejtësi

Babai i Dritan Goxhaj, ish-gjenerali Dilaver Goxhaj tha na një intervistë për Euronews Albania se djali i tij i cili ka luftuar në dy...

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×