Historia e mësueses italiane që jeton në Shqipëri nga ’97-ta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Conceta Maarotta është një italiane që jeton që prej vitit ’97 në Shqipëri, atëherë kur vendi ishte në kohë trazirash.

Maarotta erdhi këtu për të kaluar jetën me bashkëshortin, i cili është shqiptar.

Ajo është mësuese në profesion, dhe para 4 vitesh ka hapur biznesin e saj në Shqipëri, një shkollë 9-vjeçare ndërkombëtare, italiane.

- Advertisement -

“Shkolla jonë është multikulturore, flitet edhe shqip edhe italisht”, u shpreh ajo në studion e emisionin Sot, në Euronews Albania.

Maarotta thotë së të vish nga Italia për të jetuar në Shqipëri nuk është e lehtë, madje është një lloj kompromisi.

“Italianët nuk mund ta gjejnë Italinë këtu”, tha Maarotta.

Si fillim, Maarotta ka punuar si mësuese në Shqipëri, e më pas në Ambasadën Italiane.

Të bashkëpunoje me kolegë shqiptarë, thotë ajo, “ishte eksperiencë e çmuar por edhe e lodhshme”.

Maarotta i cilësoi shqiptarët si njerëz punëtorë, pasi gjatë 4 viteve në shkollën 9-vjeçare kanë dhënë një “kontribut madhështor në çdo anë”.

Ajo tha se në shkollën që drejton janë në proces rekrutimi për punonjës, dhe se ka pasur shumë kërkesa nga mësues italianë që jetojnë në Itali.

“Kohët e fundit kemi kërkesa nga italianë që duan të punojnë këtu në Shqipëri. Italianët që vijnë këtu bëjnë një kompromis”, tha Maarotta.

Vitet e fundit është rritur prania e italianëve që vendosin të hapin biznese dhe të jetojnë në Shqipëri.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

TË FUNDIT

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×