Historia e notareve siriane, Netflix sjell aventurën e dhimbshme të dy motrave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një histori pikëlluese por që ia vlen të tregohet. Ajo rrëfen realitetin me të cilin përballen refugjatët. “Notaret” është një biografi e re në platformën Netflix, që ka në fokus historinë reale të Yusra Mardini, një notare dhe motrës së saj Sara, që largohen nga Siria e gërryer nga lufta.

“Ne përfshimë shumë refugjatë në film, si para edhe prapa skenave, ndaj ky projekt kishte një rëndësi të madhe për ne dhe ne luftuam për sa më origjinalitet të ishte e mundur,” – tha regjisorja Sally El Hosaini.

Pasi bindën familjen se duhet të largoheshin nga Siria e shkatërruar nga lufta, dy motrat shpresonin të arrinin Gjermaninë përmes Greqisë.

- Advertisement -

Ato nuk ishin thjesht refugjate, por edhe heroina që ndihmuan në shpëtimin e 18 jetëve të tjera kur varka e tyre nisi të fundosej. Më i pabesueshëm është edhe fakti se Yusra mori pjesë në lojërat Olimpike.

Sot, ajo tregon se kur e pa filmin bashkë me motrën e saj u emocionuan aq shumë saqë derdhën lot, por edhe u gëzuan. Të shihnin jetën e tyre të portretizuar, për to ishte një çmenduri e vërtetë.

“Kur bëra atë që bëra, kur lash vendin ose vendosa qëllimin të shkoja në lojërat Olimpike, nuk e mendova se do të mbaronte kështu. Ende nuk arrij ta besoj,” – tregoi Ysra Mardini, notare dhe njëkohësisht ambasadore e UNHCR-së.

Shumë producentë filmash kanë qenë në radhë për të siguruar të drejtat e historisë së dy motrave, por ato refuzuan oferta të shumta.

Pasi lanë pas luftën në Siri vetëm një vit më parë, ato nuk ishin gati t’i tregonin botës historinë e tyre, të paktën deri tani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Primaret, dalin fituesit në Shijak, Kolonjë e Pogradec

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

TË FUNDIT

Primaret, dalin fituesit në Shijak, Kolonjë e Pogradec

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×