English

Holanda nuk do të lejojë më birësimin e fëmijëve nga jashtë 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Holanda nuk do të lejojë më qytetarët e saj të birësojnë fëmijë nga vendet e huaja, tha ministri holandez për Mbrojtjen e të Drejtave, Franz Ververeind.

- Advertisement -

Ai shtoi se procedurat e adoptimit që tashmë kanë filluar do të vazhdojnë të zbatohen edhe në periudhën e ardhshme. Familjet holandeze kanë birësuar rreth 40,000 fëmijë nga 80 vende në 50 vitet e fundit, sipas Reuters.

Ky trend ka ardhur në rënie vitet e fundit, duke pasur parasysh se në vitin 2019 janë birësuar vetëm 145 fëmijë, dhe në vitin 2020, gjatë pandemisë së Covid-it, ky numër ka rënë në 70, sipas të dhënave të fundit të organizatës së pavarur holandeze “Hollands Youth Institute”.

Nga shkurti i vitit 2021 deri në nëntor 2022, qeveria holandeze ka nisur de facto ndalimin e procesit të birësimit nga jashtë.

Politika holandeze e birësimit erdhi në qendër të vëmendjes pasi një numër në rritje i fëmijëve të rritur të birësuar më parë filluan të hulumtojnë rrënjët e tyre dhe shpesh zbuluan se dokumentet e tyre të lindjes ishin falsifikuar ose humbur, ose se birësimi i tyre ishte i paligjshëm.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?