English

Horner mbështet Perez pas katastrofës në Kanada

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sergio Perez pati një fundjavë për tu harruar në Kanada, pas asaj cka ndodhi në Monako. Meksikani u eleminua në sesionin e parë kualifikues në 2 gara rradhazi dhe nuk arriti as ta përfundonte garën një ditë më pas. Mirëpo Christian Horner nuk është i shqetësuar për formën e Perez.

- Advertisement -

Kanadaja ishte gara e parë pas zyrtarizimit nga Red Bull për një rinovim 2 vjecar të Perez. Në Montreal ai kaloi një kontakt me Pierre Gasly që për fatin e mirë nuk u hetua nga steward’ët. Por më vonë Perez humbi kontrollin pas trajektores në pistë të lagur, duke dalë nga pista dhe përplasur makinën që e detyroi të mbyllte garën përpa kohe. Si dhe u penalizua me 3 vende në rradhën e nisjes në Spanjë për shkak të shkeljes së rregullave të sigurisë.

Sergio Perez e nisi fort këtë sezon duke u ngjitur në podium në 4 nga 5 garat e para, por pas garës në Miami, meksikani përfundoi në vendin e 8-të në Imola përpara skualifikimit në dy evente rradhazi. Mirëpo siç thotë edhe Horner, mungesa e pikëve të Ferrari’t në Kanada e ndihmoi Red Bull të rrisë diferencën në klasifikimin e konstruktorëve me 49 pikë, falë fitores së Max Verstappen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?