Hungaria dënon sulmin rus ndaj Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban tha se dënon veprimet ushtarake të Rusisë në Ukrainë, duke u rreshtuar me Bashkimin Evropian dhe aleatët e NATO-s.

“Së bashku me aleatët tanë të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, ne dënojmë veprimin ushtarak të Rusisë”, tha Orban në një video në Facebook.

Si anëtare e bllokut evropian dhe NATO-s, e cila gjendet në kufi me Ukrainën, Hungaria nën Orbanin ka krijuar lidhje të ngushta me presidentin rus, Vladimir Putin.

- Advertisement -

Kjo gjë ka shqetësuar shumë partnerë të Perëndimit.

Orban, i cili me politikat e tij kundër migrimit ka sfiduar BE-në, ka thënë se një numër i refugjatëve ukrainas u janë afruar kufijve dhe se numri pritet të rritet.

Ai ka thënë se Hungaria është e “përgatitur për t’u kujdesur për ta dhe do ta përballojë këtë sfidë shpejt dhe në mënyrë efektive”.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

TË FUNDIT

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×