Hungaria nuk përmbush reformat anti-korrupsion, BE-ja i ‘ngrin’ fondet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka vendosur të veprojë me dorë të hekurt ndaj Hungarisë, duke propozuar ngrirjen e 7.5 miliardë eurove nga Fondi i Kohezionit pasi vendi nuk ka bërë progres me reformat kundër korrupsionit.

Në të njëjtën kohë, 5.8 miliardë euro pjesë e Planit të Rikuperimit janë aprovuar, por pagesa do të mbahet e pezulluar nëse vendi nuk provon se reformat përmbushen si duhet. Në total, pezull do të mbahen 13 miliardë euro.

“Fatkeqësisht Hungaria nuk i ka përmbushur masat në mënyrë që ne të thoshim se rreziqet e identifikuara janë larguar. Për këtë arsye kemi arritur në përfundimin se duhet të mbajmë në fuqi pezullimin”, tha Johannes Hahn, komisioner i BE për Buxhetin dhe Administratën.

- Advertisement -

Fondi i ngrirë mund të zhbllokohet nëse plotësohen 27 kushte, që variojnë nga forcimi i luftës kundër korrupsionit tek përmirësimi i pavarësisë së gjyqësorit. Opozita hungareze e ka mirëpritur propozimin dhe pret që shtetet anëtare ta aprovojnë së shpejti.

“Në 10 vitet e fundit, miliarda euro erdhën në Hungari, por shëndetësia është më keq se 10 vjet më parë, arsimi po ashtu dhe konkurrenca e ndershme nuk u rrit kurrë sepse të gjitha këto fonde shkuan për 3 ose 4 oligarkë. Tani, me këtë vendim ne mund ta ndalim këtë proces”, u shpreh Klara Dobrev, euro-deputete hungareze.

Ministrave të Financave të BE-së u duhet një shumicë e kualifikuar për të miratuar draftin. Por votimi do mbahet në kohën e duhur në mënyrë që çështje të tjerra që Hungaria ka bllokuar të mos mbeten pezull.

Mes tyre është lëvrimi i fondeve për Ukrainën dhe vendosja e taksave për korporatat globale.

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

E dinë shqiptarët si votojnë? Celibashi: Pse sondazhet e Barometrit i shërbejnë KQZ

Kryekpmisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se sondazhet e "Barometrit" në Euronews Albania, lidhur me faktin se a dinë shqiptarët si do votojnë...

Akovati sqaron emigrantët e ligjshëm! Ja çfarë duhet të bëjnë

Avokati Naim Hasani sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se çdo person që ka leje qëndrimi në Britani në mënyrë të ligjshme nuk...

TË FUNDIT

Alarmante! Mjeku: 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani

Mjeku Erjon Dasho tha në një intervistë për Euronews Albania se 25% e mjekëve shqiptarë janë në Gjermani. “Ka një largim masiv të mjekëve dhe...

E dinë shqiptarët si votojnë? Celibashi: Pse sondazhet e Barometrit i shërbejnë KQZ

Kryekpmisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se sondazhet e "Barometrit" në Euronews Albania, lidhur me faktin se a dinë shqiptarët si do votojnë...

Akovati sqaron emigrantët e ligjshëm! Ja çfarë duhet të bëjnë

Avokati Naim Hasani sqaroi në një intervistë për Euronews Albania se çdo person që ka leje qëndrimi në Britani në mënyrë të ligjshme nuk...

Analisti serb: Ja kur do ta njohë Serbia pavarësinë e Kosovës

Analisti serb, Dushan Janiç thotë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia mund të ndodhë brenda këtij viti. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Berisha: Rama përdori Soros-in dhe FBI-në për të më shpallur “non grata”

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se kryeministri Edi Rama përdori miliarderin George Soros dhe FBI-në, për ta shpallur atë "non grata". Në një...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×