Hungaria pengon Kosovën: S’do ta lejojmë anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Serbia siguroi të mërkurën një mbështetje të hapur politike nga Hungaria, në strategjinë e saj për të penguar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe evropiane. Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç u prit në Budapest nga homologu hungarez, i cili tha:

“Qëndrimi ynë është se suksesi i kompromisit që kërkohet do të vihet në rrezik nëse fraksione të ndryshme evropiane pranojnë Kosovën përpara arritjes së tij. Ndaj qeveria jonë do të votojë kundër nëse mbahet një votim për pranimin e Kosovës si anëtare në Këshillin e Evropës”, tha Peter Szijjarto, ministër i Jashtëm i Hungarisë.

Lehtësimi i brishtë dhe i përkohshëm i tensioneve mes Serbisë dhe Kosovës u ndërmjetësua javën e kaluar nga BE dhe ShBA. Serbët në veri të Kosovës hoqën barrikadat. Sërish, dy palët duken se janë larg arritjes së një akordi afatgjatë mbi të drejtat e minoritetit serb dhe pranimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare evropiane, sidomos në BE.

- Advertisement -

“Serbia u ka dërguar letra 5 vendeve: Spanjës, Rumanisë, Sllovakisë, Qipros dhe Greqisë, duke u kërkuar të mos e lejojnë aplikimin e Kosovës për në BE, gjë që shkel në mënyrë direkte marrëveshjen që Serbia na kërkon neve të implementojmë”, u shpreh Besnik Bislimi, ministër i Jashtëm i Kosovës.

Marrëveshja në fjalë parashikon që Kosova të njohë Shoqatën e Komunave Serbe në pjesën veriore të saj dhe që Serbia të ndalojë lobimin kundër anëtarësimit të Kosovës në BE, OKB dhe Këshillin e Evropës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

TË FUNDIT

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në...

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×