Hungaria mund të ndryshojë marrëveshjen e gazit me Rusinë pa u konsultuar me KE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijártó tha se Budapesti nuk do të duhet të njoftojë ose të konsultohet me Komisionin Evropian nëse dëshiron të ndryshojë kontratën e tij afatgjatë të gazit me Rusinë nëse miratohet një kufi çmimi në mbarë BE-në.

Hungaria, e cila mbështetet shumë në importet e gazit dhe naftës rus, është shprehur vazhdimisht kundër vendosjes së kufirit të çmimit të gazit rus.

“Për ne ishte e rëndësishme që brenda këtij propozimi shumë të keq, si një arritje e vogël, të kishim dorë të lirë për të ndryshuar kontratën. Domethënë të mos konsultoheshim me Komisionin Evropian për ndryshimet në kontratën afatgjatë me Rusinë nëse bëhet e nevojshme në rast të kufizimeve të çmimeve”, tha Szijroto në një konferencë shtypi në Bruksel, raporton Reuters.

- Advertisement -

Ministrat e Bashkimit Evropian u takuan sot në një përpjekje për të arritur një marrëveshje për futjen e një tavani të çmimit të gazit me shumicë. Szijártó tha javën e kaluar se, nëse kufiri i çmimit të gazit miratohet në BE, Hungaria do të duhet të rregullojë marrëveshjen e saj me Rusinë, e cila është e hapur ndaj ndryshimeve të mundshme.

Sipas një marrëveshjeje 15-vjeçare midis Budapestit dhe Moskës të nënshkruar vitin e kaluar, para pushtimit rus të Ukrainës, Hungaria aktualisht merr 4.5 miliardë metra kub gaz rus në vit nëpërmjet Bullgarisë dhe Serbisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

TË FUNDIT

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×