Hungaria shkarkon meteorologët, parashikimi i gabuar i motit shkatërroi shfaqjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria hungareze shkarkoi kreun e shërbimit meteorologjik të vendit dhe zëvendësen e saj të hënën, dy ditë pasi një shfaqje e madhe e fishekzjarreve e planifikuara në Budapest u shty për shkak të frikës së motit të keq që rezultoi se nuk ishte aspak i keq.

Kornelia Radics dhe Gyula Horvath të Agjencisë Kombëtare Meteorologjike (NMS) u shkarkuan nga postet e tyre nga ministri i teknologjisë dhe industrisë Laszlo Palkovics, shkruan Euronews.

Njoftimi erdhi një ditë pasi media pro-qeveritare kritikoi agjencinë e motit, parashikimi i së cilës për stuhi dhe stuhi dhe erëra çoi në anulimin e shfaqjes së fishekzjarreve të shtunën.

- Advertisement -

Festimet për Ditën e Shën Stefanit duhej “të përshkruante një kronikë të përmbledhur të 1 000 vjetësh nga lindja e Hungarisë së krishterë deri në ditët e sotme, duke u përqendruar në mësimet e vlerave kombëtare”, thuhet në faqen e internetit që ka planifikuar këtë shfaqje me fishekzjarrë.

Festimet, sipas organizatorëve, kishin për qëllim të vinin në pah momentet më të rëndësishme të historisë hungareze dhe “vlerat e rëndësishme kombëtare që po ashtu mund të ofrojnë mësim moral për jetën e përditshme”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Trump-it mund t’i ngrihen akuza për posedimin e disa dokumenteve të klasifikuara

Ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trumpit, i është thënë se ndaj tij është duke u zhvilluar një hetim penal lidhur me disa dosje të klasifikuara...

A largohen pacientët e huaj pa paguar? Flet stomatologu: Ne kemi disa formula që…

Stomatologu Besnik Sadikaj ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të enjteje në “Good Morning Albanians” ku foli për sëmundjen e bruksizmit dhe mënyrat se...

Sot, ​Dita Botërore e Oqeaneve

Dita Botërore e Oqeaneve, në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të mbrojtur oqeanet. Njerëzit në mbarë planetin organizojnë festime për të...

TË FUNDIT

Trump-it mund t’i ngrihen akuza për posedimin e disa dokumenteve të klasifikuara

Ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trumpit, i është thënë se ndaj tij është duke u zhvilluar një hetim penal lidhur me disa dosje të klasifikuara...

A largohen pacientët e huaj pa paguar? Flet stomatologu: Ne kemi disa formula që…

Stomatologu Besnik Sadikaj ishte i ftuar mëngjesin e kësaj të enjteje në “Good Morning Albanians” ku foli për sëmundjen e bruksizmit dhe mënyrat se...

Sot, ​Dita Botërore e Oqeaneve

Dita Botërore e Oqeaneve, në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të mbrojtur oqeanet. Njerëzit në mbarë planetin organizojnë festime për të...

“Bruksizmi mund të lërë pa dhëmbë”, stomatologu: Shkakton thyerje dhe gërryerje

Stomatologu Besnik Sadikaj tha se bruksizmi është një sëmundje e cila mund të shkaktojë shumë probleme te pacientët. I ftuar në “Good Morning Albanians”, ai...

Studimi: Rreth 50% e fëmijëve vuajnë nga bruksizmi i gjumit

Bruksizmi i gjumit është kërcitja e dhëmbëve që ndodh gjatë gjumit dhe karakterizohet nga lëvizja e muskujve përgjegjës për përtypjen. Bruksizmi i gjumit dhe...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×