Ibrahimaj: Inflacioni u ul në 7.9% në nëntor, kemi normat më të ulëta se rajoni e BE

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi se në muajin nëntor, inflacioni u ul në 7.9% nga 8.3 që ishte në muajin tetor, duke regjistruar uljen e parë për këtë vit.

Në një deklaratë për mediat, Ibrahimaj u shpreh se inflacioni në vend vijon të mbetet më i ulët se normat e rajonit apo edhe të  vendeve të Bashkimit Evropian.

“Do doja të ndalesha te inflacioni që ka qenë kryefjala dhe tema që kemi diskutuar më shumë gjatë vitit 2022. Sigurisht që ky vit ka pasur norma inflacioni të cilat prej vitesh tashmë nuk ishin shfaqur, të ndikuara më së shumti nga çmimet ndërkombëtare dhe nga efekti i luftës ruse në Ukrainë. Megjithatë, në muajn nëntor, për herë të parë, ne patëm një normë mesatare mujore më të ulët në krahasim me muajin tetor.

- Advertisement -

Unë uroj që kjo të jetë një tendencë rënëse duke qenë se gjithsesi edhe gjatë vitit të fundit, gjatë periudhës së fundit të vitit të kaluar, inflacioni filloi të shfaqë tendenca rritëse dhe baza e inflacionit në vijim do të jetë më e lartë se ajo e deritanishmja. Pra, inflacioni në muajin nëntor arriti në nivelin 7.9%, nga 8.3 që ishte në muajin tetor, duke u ulur për herë të parë gjatë këtij viti. Nga ana tjetër, ky inflacion vijon të mbetet ndjeshëm më i ulët se normat e rajonit apo normat e BE-së”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

TË FUNDIT

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×