English

IDF: Zbulohet tuneli i fortifikuar i terroristëve nën spitalin Al Shifa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat e Armatosura të Izraelit kanë zbuluar një terrorist 55 metra të gjatë e 10 metra të thellë poshtë spitalit Al Shifa.

- Advertisement -

Një shkallë e thellë të çon në hyrjen e boshtit të tunelit, i cili përbëhet nga mjete të ndryshme mbrojtëse, duke përfshirë një derë kundër shpërthimit dhe një vrimë zjarri. Kjo lloj dere përdoret nga organizata terroriste Hamas për të bllokuar forcat izraelite që të hyjnë në qendrat komanduese dhe në asetet nëntokësore që i përkasin Hamasit.

Boshti i tunelit u zbulua në zonën e spitalit poshtë një kasolleje së bashku me një automjet që përmbante armë të shumta, duke përfshirë RPG, eksplozivë dhe pushkë kallashnikov.

Forcat e IDF dhe ISA po vazhdojnë të zbulojnë gjurmën e tunelit.

Pamjet nga brenda tunelit janë dhe janë regjistruar duke përdorur dy asete të veçanta teknologjike.

Gjetjet vërtetojnë qartë se ndërtesa të shumta në kompleksin e spitalit përdoren nga Hamasi si mbulim për infrastrukturën dhe aktivitetet terroriste.

IDF thotë se kjo është dëshmi se si Hamasi i përdor banorët e Rripit të Gazës si mburojë njerëzore për aktivitetet e tyre terroriste.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?