Implantet e trurit ndihmojnë 40-vjeçarin e paralizuar të ecë përsëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një burrë i paralizuar ka mundur të ecë thjesht duke menduar për këtë falë implanteve elektronike të trurit.

Gert-Jan Oskam, një holandez 40-vjeçar, u paralizua në një aksident me biçikletë 12 vjet më parë.

Implantet elektronike i transmetojnë me valë mendimet e tij te këmbët dhe këmbët nëpërmjet një implanti të dytë në shtyllën kurrizore.

- Advertisement -

Sistemi është ende në një fazë eksperimentale, por një organizatë bamirëse në Mbretërinë e Bashkuar e quajti atë “shumë inkurajues”.

“Ndihem si një fëmijë i vogël, duke mësuar të eci përsëri”, tha Oskam për BBC. Ai gjithashtu tani mund të qëndrojë dhe të ngjitë shkallët.

“Ka qenë një udhëtim i gjatë, por tani mund të ngrihem në këmbë dhe të pi një birrë me shokun tim. Është një kënaqësi që shumë njerëz nuk e kuptojnë”, u shpreh ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vishaj: U derdhën thasë me lekë, punëtorët e administratës po japin dorëheqje se…

Avokati Saimir Vishaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nëse në rastin e bashkisë Durrës kemi një vepër penale të kryer në...

Andi Bushati: Loja e fjalëve që bëri Edi Rama sot për të mos thënë asgjë për Dakon

Analisti Andi Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se në fjalimin e tij ku kryeministri Rama u duk se komentoi arrestimin e Dakos...

Aksident tragjik në Greqi, humb jetën 17-vjeçari shqiptar

Një 17-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident të ndodhur në Greqi mesditën e së martës. Mediat helene raportojnë se 17-vjeçari Enea Topi...

TË FUNDIT

Vishaj: U derdhën thasë me lekë, punëtorët e administratës po japin dorëheqje se…

Avokati Saimir Vishaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nëse në rastin e bashkisë Durrës kemi një vepër penale të kryer në...

Andi Bushati: Loja e fjalëve që bëri Edi Rama sot për të mos thënë asgjë për Dakon

Analisti Andi Bushati tha në “Now me Erla Mëhillin” se në fjalimin e tij ku kryeministri Rama u duk se komentoi arrestimin e Dakos...

Aksident tragjik në Greqi, humb jetën 17-vjeçari shqiptar

Një 17-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në një aksident të ndodhur në Greqi mesditën e së martës. Mediat helene raportojnë se 17-vjeçari Enea Topi...

Gazetari Ferhati: SPAK ka dosje të hapura dhe për opozitën, u pyet djali i Berishës

Gazetari Eni Ferhati kundërshtoi kolegun e tij Dritan Hila në “Now me Erla Mëhillin” kur ky i fundit tha se SPAK nuk po godet...

Dritan Hila i del në mbrojtje Dakos: Drejtësi e dobët, të shkojë ndërtuesi në burg

Gazetari Dritan Hila tha në emisionin Now në Euronews Albania se akuza e prokurorisë ndaj Vangjush Dakos është shumë e dobët, nëse bëhet fjalë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×