A janë derrat e ardhmja e transplantit të organeve?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Transplanti i organeve ka cekur zhvillime të jashtëzakonshme. Organet e para të marra nga derrat e modifikuar gjenetikisht janë futur te njerëzit dhe marrësi i zemrës së parë të derrit arriti të mbijetojë për dy muaj.

Por, sa afër përdorimit në masë të organeve të derrave të modifikuar gjenetikisht jemi ne?

Përdorimi i organeve të kafshëve në trupin e njeriut është një ide e vjetër dhe ka variuar nga implantet e testikujve të shimpanzeve deri te veshkat dhe zemrat zëvendësuese të marra nga të afërmit tanë primat.

- Advertisement -

Problemi është se sistemi ynë imunitar e trajton organin e transplantuar si një infeksion dhe sulmon.

Fokusi këto kohë është te derrat, pasi organet e tyre janë afërsisht në madhësinë e duhur dhe ne kemi përvojë shekullore në rritjen dhe shumimin e tyre. Kjo nuk do të thotë që ju mund të shkoni në një fermë, të zgjidhni një derr dhe ta përdorni për transplant organesh.

Janë bërë përparime të mëdha në inxhinierinë gjenetike për të ndryshuar ADN-në e derrave në mënyrë që organet e tyre të jenë më të përshtatshme për sistemin tonë imunitar.

Deri tani nuk janë raportuar shenja të refuzimit të organeve, por nëse analiza e detajuar e zemrës tregon shenja të sistemit imunitar që e sulmojnë atë, derri mund të ketë nevojë për modifikime të mëtejshme për t’i bërë organet e tij të përshtatshme për trupin e njeriut, kjo për shkak se zemra e një njeriu duhet të punojë më shumë për të luftuar gravitetin duke qenë se ne ecim me dy këmbë dhe jo katër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

TË FUNDIT

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

Shefi siçilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×