English

A janë derrat e ardhmja e transplantit të organeve?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Transplanti i organeve ka cekur zhvillime të jashtëzakonshme. Organet e para të marra nga derrat e modifikuar gjenetikisht janë futur te njerëzit dhe marrësi i zemrës së parë të derrit arriti të mbijetojë për dy muaj.

- Advertisement -

Por, sa afër përdorimit në masë të organeve të derrave të modifikuar gjenetikisht jemi ne?

Përdorimi i organeve të kafshëve në trupin e njeriut është një ide e vjetër dhe ka variuar nga implantet e testikujve të shimpanzeve deri te veshkat dhe zemrat zëvendësuese të marra nga të afërmit tanë primat.

Problemi është se sistemi ynë imunitar e trajton organin e transplantuar si një infeksion dhe sulmon.

Fokusi këto kohë është te derrat, pasi organet e tyre janë afërsisht në madhësinë e duhur dhe ne kemi përvojë shekullore në rritjen dhe shumimin e tyre. Kjo nuk do të thotë që ju mund të shkoni në një fermë, të zgjidhni një derr dhe ta përdorni për transplant organesh.

Janë bërë përparime të mëdha në inxhinierinë gjenetike për të ndryshuar ADN-në e derrave në mënyrë që organet e tyre të jenë më të përshtatshme për sistemin tonë imunitar.

Deri tani nuk janë raportuar shenja të refuzimit të organeve, por nëse analiza e detajuar e zemrës tregon shenja të sistemit imunitar që e sulmojnë atë, derri mund të ketë nevojë për modifikime të mëtejshme për t’i bërë organet e tij të përshtatshme për trupin e njeriut, kjo për shkak se zemra e një njeriu duhet të punojë më shumë për të luftuar gravitetin duke qenë se ne ecim me dy këmbë dhe jo katër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?