English

Incidenti në pallatin e Mbretit, arrestohet personi që hodhi gëzhoja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një burrë  është arrestuar jashtë Pallatit Buckingham pasi hodhi gëzhoja të dyshuara me armë gjahu në territorin e Pallatit. Pas incidentit, i cili u bë publik rreth orës 19:00 të së martës, u ngrit një kordon dhe u krye një shpërthim i kontrolluar.

- Advertisement -

Burri u arrestua me dyshimin për posedim të një armëve. Nuk raportohet për të lënduar.

Incidenti aktualisht nuk po trajtohet si i lidhur me terrorizmin. Pavarësisht incidentit, provat gjatë natës për Kurorëzimin e të shtunës shkuan siç ishte planifikuar.

Policia thotë se burri u kontrollua dhe u gjet një thikë, por ai nuk mbante armë. Ata thonë se atij i është gjetur edhe një çantë e dyshimtë dhe se pas vlerësimit të specialistëve është kryer një shpërthim i kontrolluar për masa paraprake.

Mësohet se rasti po trajtohet si një incident i izoluar i shëndetit mendor.

Arrestimi vjen vetëm katër ditë para festimeve të kurorëzimit të Mbretit, ku do të marrin pjesë liderë botërorë dhe anëtarë të tjerë mbretërorë nga e gjithë bota.

Mbreti dhe bashkëshortja e Mbretëreshës, të cilët jetojnë në Shtëpinë Clarence aty pranë, nuk ishin në Pallatin Buckingham në kohën e arrestimit, megjithëse Mbreti priti kryeministrin australian Anthony Albanese në pallat më herët të martën.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?