English

Intervista e Putin me gazetarin amerikan, reagon Kremlini

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Intervista që presidenti rus Vladimir Putin i dha gazetarit Tucker Carlson nuk iu drejtua autoriteteve amerikane, por një audiencë të gjerë në Perëndim, tha sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

- Advertisement -

Në 24 orët e para, intervista u pa më shumë se 150 milionë herë vetëm në platformën X (Twitter), por interesi i gjerë i audiencës nuk do të thotë mbështetje, theksuan ata në Kremlin, raportoi TASS.

“Gjëja më e rëndësishme është që presidenti ynë të dëgjohet. Nëse e dëgjojnë atë, atëherë më shumë njerëz do të pyesin nëse ai ka të drejtë apo jo. Të paktën ata do të mendojnë”, vuri në dukje Peskov.

Ai deklaroi se Rusia e ka të vështirë t’i kundërvihet SHBA-së “për sa i përket propagandës”, sepse “anglosaksonët zotërojnë të gjithë transmetuesit më të mëdhenj, të gjitha gazetat kryesore, në një mënyrë ose në një tjetër”.

Në këto rrethana, intervista për Carlson është një “mundësi shumë e mirë” për të përcjellë qëndrimin e Moskës tek njerëzit, theksoi Peskov.

Autoritetet amerikane janë “plotësisht të vetëdijshme për mesazhet kryesore të Putinit” edhe pa një intervistë, tha ai.

Peskov nuk mund të thoshte nëse intervista kishte tërhequr vëmendje të veçantë nga hakerët për faqen zyrtare të Kremlinit, ku intervista u publikua menjëherë pasi u publikua në faqen e Carlson dhe llogarinë e tij në platformën X.

Intervista e Putinit me Tucker Carlson u publikua më 9 shkurt.

Një pjesë e konsiderueshme e bisedës dy orëshe iu kushtua konfliktit të Ukrainës, marrëdhënieve të Rusisë me SHBA-në, NATO-n dhe Perëndimin në përgjithësi, theksoi agjencia.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?