Ish-ambasadori: Ja çfarë duhet të bëjë Kosova për Asosacionin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ambasadori i Kosovës në Kroaci, Gëzim Kasapolli thotë se në Kosovë duhet që të gjithë aktorët politikë të brendshëm, të krijojnë një statut për Asosacionin dhe t’ia dërgojnë ndërkombëtarëve.

Në emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, Kasapolli u shpreh se kjo duhet bërë sa më shpejt.

Sipas tij, nëse BE-ja imponon një statut me të njëjtat modalitete siç ka nënvizuar presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, atëherë Kosova do të përballet me barrën e dështimit të negociatave.

- Advertisement -

“Duhet të krijojmë një statut së bashku me të gjithë aktorët politikë të brendshëm, në mënyrë që atë statut, pastaj t’ia ofrojmë bashkësisë ndërkombëtare, si një mekanizëm dhe një ofertë, jashtë së cilës nuk mund të dalim. Këtë duhet ta bëjmë sa më shpejt që është e mundur, të gjithë së bashku.

Nëse na imponohet një gjë e tillë nga BE, me modalitete të cilat i ka theksuar edhe vetë zoti Vuçiç, atëherë unë besoj se ne do të vendosemi para aktit të kryer dhe do të marrim mbi supet tona, barrat e dështimit të negociatave. Kjo është arsyeja pse ky statut i Asosacionit duhet të jetë i hartuar në mënyrë të kujdesshme”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

TË FUNDIT

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...

Tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë, arrestohet 49-vjeçari në Shkodër

Një 49-vjeçar është arrestuar në Shkodër pasi ka tentuar që të korruptojë punonjësit e policisë rrugore në mënyrë që këto të fundit të mos...

“Kandidimi, nder dhe vlerësim!” Besjan Ajazi: Mbështetjen e PS do ta kthej në punë

Deputeti socialist  Besjan Ajazi do të lërë të hënën mandatin e deputetit në mënyrë që të vazhdojë punën e tij për fushatën elektorale. Ajazi...

Spahiu: Opozita shqiptare do bashkohet një ditë, por pa Sali Berishën

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se opozita shqiptare do të bashkohet një ditë por pa Sali Berishën. Në një intervistë për Euronews Albania ai nënvizoi...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×