Ish-deputetja që fitoi 2 herë e çmimin Oskar, ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktorja Glenda Jackson e cila mbahet mend si aktorja që fitoi dy herë çmimin Oskar dhe po ashtu si deputetja e partisë Laburiste në Angli ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare.

Në një deklaratë të bërë këtë të enjte, agjenti i saj Lionel Larner tha: “Glenda Jackson, aktore dhe politikane dy herë fituese e çmimit Oscar, vdiq në mënyrë paqësore në shtëpinë e saj në Blackheath, Londër këtë mëngjes pas një sëmundjeje të shkurtër. Ajo ndërroi jetë me familjen e saj pranë.

Jackson u bë një yll ndërkombëtar në vitet 1970, duke fituar Oscar për filmat “Women in Love” dhe “A Touch of Class”.

- Advertisement -

Gjithashtu ajo luajti rolin e  Mbretëresha Elizabeth I në dramën e mirënjohur të BBC-së Elizabeth R.

Politika ishte gjithmonë e rëndësishme për të dhe ajo hoqi dorë nga aktrimi për t’iu bashkuar si deputete e Laburistëve në veri të Londrës nga viti 1992 deri në 2015.

Kjo përfshinte dy vjet si ministre e transportit në qeverinë e Re Laburiste të Tony Blair nga viti 1997.

Ajo më vonë u kthye në ekran, duke fituar një Bafta për rolin e saj të rikthimit në dramën televizive “Elizabeth is Missing” në 2020.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

TË FUNDIT

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×