Ish-ushtarakja amerikane nuk harron Kosovën, bën donacion për Universitetin e Prishtinës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ish-ushtarake amerikane ka bërë një donacion prej 5 mijë dollarë për Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. Elaine Berkowitz, ka bërë këtë dhuratë për Departamentin e Stomatologjisë̈ në Fakultetin e Mjekësisë.

Rektori i Universitetit, Naser Sahiti derisa falënderoi Elaine Berkowitz për këtë donacione tha se këto mjete do përmirësojnë kushtet për studentët e stomatologjisë.

Ndërsa profesori i katedrës së Stomatologjisë në UP, Agim Islami falënderoi Berkowtiz për këtë donacion dhe kujtoi kohën kur ish-ushtarakja kishte kontribuar në Kosovë.

- Advertisement -

Përfaqësuesja e Elaine Berkowitz, Teuta Bicaj tha se këto mjete ajo i ka dedikuar për studentë të kësaj dege me qëllim të përmirësimit të kushteve për studim në këtë degë.

Elaine Berkowitz, sot 77 vjeçe, shkoi përtej detyrës së saj si ushtarake gjatë shërbimit në Kosovë. Ajo dha leksione për stomatologji si dhe ndihmoi studentët që synonin të bëheshin dentistë dhe fizikantë.

Në një libër të botuar prej saj, shprehet se në Kosovë është ndjekë krenare që ka ndihmuar njerëzit gjatë kohës së lirë.

“Bëra gjithçka munda sepse ata kishin nevojë për ekspertizën amerikane. Do të shërbeja sërish nëse më thërrasin”, shprehet znj. Berkowitz.

Ish-ushtarakja shërbeu gjatë qëndrimit në Kosovë në bazën Bondsteel, bazën e ushtrisë amerikane nën komandën e KFOR në Kosovë, afër Ferizajt.

 


Etiketimet

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

TË FUNDIT

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Shtyhet gjyqi ndaj Mediut, avokatët e viktimave kërkojnë të njohin dëshmitarët

Është shtyrë për në 3 tetor gjyqi ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Shkak u bë kërkesa e avokatit të viktimave, Dorjan Matlia...

80 raste të korruptimit të policisë, në pranga 55-vjeçari, drejtonte motorin i dehur

Policia Rrugore e Tiranës ka zbuluar një rast të ofrimit të mitdhënies për të shmangur ndëshkimin administrativ dhe përgjegjësinë ligjore. Deri më tani, janë identifikuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×