English

Ish-zonja e parë e Francës akuzohet për manipulim të dëshmitarëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-zonja e parë e Francës, Carla Bruni-Sarkozy, është akuzuar për një skandal financimi zgjedhor që daton në vitin 2007 që përfshinte para nga diktatori i atëhershëm libian, Kol Muammar Gaddafi.

- Advertisement -

Sipas mediave franceze, zonja Bruni-Sarkozy, 56 vjeç, u akuzua për fshehje të provave dhe mashtrim.

Ajo u vendos nën kontrollin gjyqësor dhe u ndalua të ishte në kontakt me të gjithë të akuzuarit, përveç bashkëshortit të saj, Nicolas Sarkozy.

Bruni-Sarkozy dyshohet gjithashtu për manipulim të dëshmitarëve dhe përfshirje në një përpjekje për të korruptuar personelin gjyqësor libanez, mes shkeljeve të tjera.

Sarkozy, i cili ishte president i Francës nga viti 2007 deri në 2012, do të dalë në gjyq vitin e ardhshëm për akuzat se ai mori para nga Gaddafi për të financuar ofertën e tij të suksesshme zgjedhore.

Ai akuzohet për korrupsion, financim të paligjshëm të fushatës, përfitim nga fondet publike të përvetësuara dhe anëtarësim në një komplot kriminal. Ai gjithmonë i ka mohuar të gjitha akuzat.

Hetimi mbi akuzat u hap në vitin 2013, dy vjet pasi Saif al-Islam, djali i liderit të atëhershëm Gaddafi, akuzoi fillimisht Sarkozy se kishte marrë miliona nga paratë e babait të tij për financimin e fushatës.

Një vit më pas, biznesmeni libanez Ziad Takieddine, i cili për një kohë të gjatë veproi si ndërmjetës midis Francës dhe Lindjes së Mesme, mbështeti pretendimet.

Ai u tha gjykatësve se kishte prova të shkruara se oferta e fushatës së Sarkozy ishte financuar “me bollëk” nga Tripoli dhe se pagesat në vlerë prej 50 milionë euro (43 milionë funte) vazhduan pasi ai u bë president.

Vite më vonë, Takieddine u tha mediave franceze se në 2006-2007 ai i kishte dorëzuar personalisht valixhet e mbushura me kartëmonedha Sarkozy dhe shefit të tij të shtabit, Claude Guéant, i cili më vonë e mohoi këtë.

Por në vitin 2020, Takieddine papritur tërhoqi deklaratën e tij për dorëzimin e shumave të mëdha parash.

Kjo ngjalli dyshime se Sarkozy dhe aleatët e tij – përfshirë gruan e tij – mund ta kishin paguar atë për të ndryshuar mendje.

Në qershor, zonja Bruni-Sarkozy u zbulua se kishte fshirë mesazhet e shkëmbyera me një biznesmene franceze, e cila u mor në pyetje nga policia mbi akuzat për ndërhyrje të dëshmitarëve.

Që nga humbja e ofertës së tij për rizgjedhje ndaj socialistit François Hollande në vitin 2012, Sarkozy ka qenë në shënjestër të disa hetimeve penale.

Në vitin 2023, ai u dënua me burgim me kusht për përpjekje për të korruptuar një gjykatës dhe në fillim të këtij viti, ai u shpall fajtor për financimin e paligjshëm të fushatës së tij të rizgjedhjes në 2012.

Ai dhe zonja Bruni-Sarkozy, një ish-supermodele dhe këngëtare me origjinë italiane, u martuan në vitin 2008.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?