English

Izraeli kritikon kushtet e armëpushimit në Gaza me Hamasin, por bisedimet vazhdojnë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se një propozim për një armëpushim të ri në Gaza është “larg nga kërkesat themelore të Izraelit”, por negociatat do të vazhdojnë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, komentet e tij erdhën pasi Hamasi tha se kishte pranuar kushtet e armëpushimit të ofruara nga ndërmjetësit e Katarit dhe Egjiptit.

“Topi është tani në fushën e Izraelit,” tha një zyrtar i grupit palestinez.

Gjatë natës, forcat izraelite dhe tanket u panë pranë pikës kufitare Rafah në Gazën jugore, thanë raportet në mediat izraelite.

Më herët, ushtria izraelite kreu sulme ajrore në Rafah, në kufirin me Egjiptin, pasi paralajmëroi palestinezët që të evakuonin pjesët lindore të qytetit.

Dhjetëra mijëra banorë besohet se janë prekur nga operacioni dhe shumë prej tyre u panë duke u grumbulluar në automjete ose mbi karrocat e gomarëve të hënën.

Izraeli ka kërcënuar prej kohësh një ofensivë kundër bazave të Hamasit në qytetin me 1.4 milionë banorë, shumë prej të cilëve kanë kërkuar strehim atje nga ofensivat izraelite në pjesë të tjera të Gazës.

Të hënën vonë, zyra e Netanyahu tha në një deklaratë: “Edhe pse propozimi i Hamasit është larg kërkesave themelore të Izraelit, Izraeli do të dërgojë një delegacion ndërmjetësuesish për të shterur mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje në kushte të pranueshme për Izraelin”.

Në të njëjtën kohë, ai shtoi: “Kabineti i luftës i Izraelit kishte vendosur të vazhdonte operacionin Rafah për të ‘ushtruar presion ushtarak ndaj Hamasit për të çuar përpara qëllimet tona të luftës’, lirimin e pengjeve, shkatërrimin e aftësive ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit dhe për të siguruar që Gaza të mos përbëjë kërcënim për Izraelin në të ardhmen”.

Më herët gjatë ditës, Hamasi lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se lideri i saj politik, Ismail Haniyeh, kishte informuar kryeministrin e Katarit dhe shefin e inteligjencës së Egjiptit për “miratimin e propozimit të tyre në lidhje me një marrëveshje armëpushimi”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?