“Jemi tallur me pagat e punonjësve”, eksperti: Çfarë më tha një sipërmarrës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli tregoi rastin kur një sipërmarrës në vend i ka thënë se janë tallur me pagat e punonjësve.

Në një intervistë për Euronews Albania, Çoçoli u shpreh se nëse 10 vite më parë, për t’u puinësuar në fabrikën e këtij sipërmarrësi dërgoheshin 20 aplikime për një vend pune, sot nuk ndodh diçka e tillë.

Sipas Çoçolit, tanimë mund të ketë 20 kompani që kërkojnë punonjës për të njëjtin pozicion pune, por nuk e gjejnë dot.

- Advertisement -

“Mund të të shprehem me shumë sinqeritet çfarë një sipërmarrës më ka thënë në shumë konfidencë; ne jemi tallur me pagat e punonjësve tanë deri tani. Po ta them arsyen me shumë sinqeritet. Është një eksportues shumë serioz i vendit tonë. Në momentin që 10 vite më parë i vinte një formular për t’u punësuar në fabrikën e tij, i vinin 20 të tillë, sepse  kishte njerëz që kishin nevojë të punësoheshin.

Sot, janë 20 kompani për të plotësuar një formular, për të gjetur krah pune. Ky është sikleti i madh që kemi sot. Është emergjencë kombëtare”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Hoqa 28 njohje”- Ministria e Jashtme e Kosovës reagon për deklaratën e Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi një ditë më parë se gjatë viteve që partia e tij ndodhet në pushtet, falë politikës së tij të jashtme ka...

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Sipas policisë së...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

TË FUNDIT

“Hoqa 28 njohje”- Ministria e Jashtme e Kosovës reagon për deklaratën e Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç deklaroi një ditë më parë se gjatë viteve që partia e tij ndodhet në pushtet, falë politikës së tij të jashtme ka...

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Sipas policisë së...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

Vrasja e gruas në Kosovë, Policia zbardh ngjarjen: Si u ekzekutua në sy të fëmijëve

Të tjera detaje kanë dalë mbi vrasjen e gruas së këshilltarit të Behxhet Pacollit, Liridona Murselit. Sipas burimeve nga Policia, bëhet me dije se viktima...

Shtatzëna denoncon ushqimin e spitalit: I pamjaftueshëm, 2 javë e njëjta menu

Pedagogia Malvina Tafçiu e cila është në fund të shtatzënisë së saj dhe ndodhet në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, ka bërë një denoncim publik sa...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×