English

Jubileu i Papa Françeskut/ Nis restaurimi i bazilikës së Shën Pjetrit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bazilika e Shën Pjetrit po përgatitet për jubileun e madh të Papa Françeskut në vitin 2025. Vatikani ka zbuluar planet për restaurimin e baldakinit 29 metra të Lorenco Berninit, ose tendës mbi altarin kryesor.

- Advertisement -

Një vepër monumentale që pritet të jetë gati në fund të vitit dhe që do të kushtojë 700 mijë euro.

“Çdo gjë është e madhe në Shën Pjetër dhe po ashtu edhe sfida dhe ne e kuptojmë këtë. Ëngjëjt në kurorë janë 4 metra të lartë. Është një shtresë e hollë e akumuluar ndër vite, e përbërë nga pluhuri dhe grimcat, gjë që na detyron të bëjmë një analizë përfundimtare”-tha inxhinier Alberto Capitanucci, ekipi i restaurimit të Bazilikës së Shën Pjetrit.

Rreth 50 mijë persona vizitojnë çdo ditë Bazilikën e Shën Pjetrit. Gjatë punimeve, baldakini do të mbulohet, gjë që do të lejojë vazhdimin përgjatë gjithë vitit të celebrimeve liturgjike.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?