English

Katër vende evropiane duan të njohin Palestinën si shtet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Irlanda, Spanja, Malta dhe Sllovenia po shqyrtojnë njohjen e shtetësisë palestineze, njoftuan kryeministrat e tyre, siç raporton Guardian.

- Advertisement -

Në një deklaratë të nënshkruar nga Leo Varadkar, Pedro Sánchez, Robert Golob dhe Robert Abella, të katër liderët thanë se u takuan në margjinat e një samiti të BE-së dje për të diskutuar këtë çështje.

“Ne jemi dakord për nevojën urgjente për një armëpushim të shpejtë, lirimin pa kushte të pengjeve dhe një rritje të shpejtë, masive dhe të vazhdueshme të ndihmave humanitare në Gaza”, thonë ata dhe shtojnë:

“Ne jemi dakord se e vetmja mënyrë për të arritur paqen dhe stabilitetin e qëndrueshëm në rajon është përmes zbatimit të një zgjidhjeje me dy shtete, me shtetet izraelite dhe palestineze që jetojnë krah për krah, në paqe dhe siguri. Ne diskutuam së bashku gatishmërinë tonë për të njohur Palestinës dhe tha se ne do ta bëjmë këtë kur ajo të mund të japë një kontribut pozitiv dhe rrethanat të jenë të përshtatshme”, përfundon deklarata.

Që kur Organizata për Çlirimin e Palestinës (PLO) shpalli krijimin e kombit të saj më 15 nëntor 1988, rreth 139 nga 193 shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara e kanë njohur shtetësinë palestineze, që është rreth 73 për qind e shteteve në mbarë botën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?