English

Këto janë zhvillimet e fundit të luftës mes Izraelit dhe Hamasit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka pasur shumë zhvillime në Rripin e Gazës orët e fundit, aty ku Izraeli dhe Hamasi vijojnë luftën.

- Advertisement -

Izraeli dhe Hamasi kanë rënë dakord për një marrëveshje që do të bëjë që 50 pengje të lirohen nga Gaza për katër ditë – gjatë së cilës do të ketë një pauzë në luftime.

Nëse ka sukses, do të jetë pushimi i parë që nga fillimi i luftës .

Zyrtarët izraelitë thonë se 50 pengjet që do të lirohen do të jenë të gjithë gra dhe fëmijë

Pauza në luftime mund të zgjasë për më shumë se katër ditë – Izraeli thotë se për çdo 10 pengje të liruar mbi 50 fillestarët për të cilët është rënë dakord, pauza do të zgjatet me një ditë.

Izraeli gjithashtu këmbëngul se ky nuk është fundi i luftës – e cila “do të vazhdojë” për të marrë të gjithë pengjet në shtëpi, “të kompletojë eliminimin e Hamasit” dhe të sigurojë se nuk ka “asnjë kërcënim të ri” për Izraelin nga Gaza.

Hamasi thotë se 50 pengjet do të lirohen në këmbim të 150 grave dhe fëmijëve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite.

Katari, i cili ndërmjetësoi marrëveshjen, thotë se një numër më i madh kamionësh që transportojnë ndihma, furnizime mjekësore dhe karburant do të lejohen të hyjnë në Gaza, e cila po përballet me një situatë të rëndë humanitare.

Ende nuk është e qartë se kur do të fillojë pauza – Katari thotë se kjo do të njoftohet në 24 orët e ardhshme

Pritet gjithashtu që 50 pengjet që do të lirohen do të jenë ata me shtetësi izraelite ose shtetas të dyfishtë – jo shtetas të huaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?