English

Kim në fabrikën e avionëve/ Vizita e tij tregon thellimin e raporteve me Moskën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vizitë e liderit koreano-verior në një fabrikë avionësh në lindje të Rusisë tregon thellimin e lidhjeve ushtarake mes dy vendeve.

- Advertisement -

Kim Jong Un mbërriti në Rusi të martën për një vizitë disaditore, gjatë të cilës Peniani pritet të pranojë furnizimin me armë të Moskës për pushtimin e Ukrainës. Tani palët kanë njoftuar një vizitë reciproke.

“Do të bëhen me shpejtësi përgatitjet për vizitën e ministrit të Jashtëm Lavrov në Penian, e cila pritet të zhvillohet në tetor. Gjithashtu, gjatë bisedimeve kokë më kokë, Kim Jong Un ftoi edhe presidentin Putin që të vizitojë Korenë e Veriut dhe Putin e mirëpriti ftesën”-tha Sinkron Dmitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit.

Presidenti Putin i është drejtuar Kim për mbështetje ushtarake, teksa përpiqet të rifurnizojë trupat e saj në Ukrainë. Nga ana e saj, Korea e Veriut shpreson të sigurojë teknologji për programin bërthamor. Perëndimi ka kërcënuar me sanksione të mëtejshme nëse Peniani ndihmon Moskën.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?