English

Kina jep 1.57 mln dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kina ofron një tjetër ndihmë humanitare për Ukrainën me vlerë 1.57 milionë dollarë.

- Advertisement -

“Kina do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në promovimin e de-përshkallëzimit të situatës në Ukrainë dhe është e gatshme të bëjë përpjekjet e veta për të kapërcyer krizën humanitare”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin gjatë një konference për mediat.

Në fillim të këtij muaji autoritetet kineze ofruan grupin e saj të parë të ndihmës humanitare me vlerë 790 mijë dollarë në Ukrainë.

Ndërkohë, ambasadori kinez në Shtetet e Bashkuara tha se Kina nuk do të dërgojë armë dhe municione për të mbështetur luftën e Rusisë në Ukrainë.

Gang nënvizoi se Pekini do të bëjë gjithçka për të de-përshkallëzuar krizën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×