Kina ‘zero-Covid’ pyet: A është Kupa e Botës në një planet tjetër?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një letër e hapur që vë në pikëpyetje politikat e vazhdueshme të Kinës kundër COVID-it dhe pyet nëse Kina ishte “në të njëjtin planet” me Katarin, u përhap shpejt në mesazherin celular WeChat të martën, përpara se të censurohej.

Komentet në rrjetin social Weibo, të ngjashëm me Twitter, janë të shumta nga shikuesit që flasin se si shikimi i ndeshjeve të këtij viti po i bën ata të ndihen të ndarë nga pjesa tjetër e botës.

Disa flasin për perceptimin e tyre se është “e çuditshme” të shohësh qindra mijëra njerëz të mbledhur pa veshur maska ​​ose pa pasur nevojë të tregojnë prova të një testi të fundit Covid-19, shkruan BBC.

- Advertisement -

“Nuk ka ndenjëse të ndara në mënyrë që njerëzit të mund të ruajnë distancën sociale dhe askush nuk është i veshur me rroba (mjekësore) të bardha dhe blu. Ky planet është bërë vërtet i ndarë”, shkruan dikush.

“Në një anë të botës është karnavali që është Kupa e Botës, në anën tjetër janë rregullat për të mos vizituar vendet publike për pesë ditë”, thotë një tjetër.

Disa thonë se e kanë pasur të vështirë t’u shpjegojnë fëmijëve të tyre pse skenat nga Kupa e Botës janë kaq të ndryshme nga ato që njerëzit përballen në shtëpi.

Megjithatë ka shumë në Kinë që kanë qenë kritikë ndaj hapjes së vendeve jashtë shtetit, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë ende e quan virusin Covid-19 një “urgjencë akute globale”.

Megjithatë, masat ekzistuese të Kinës nuk kanë fund. Këtë javë, zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë “paralajmëroi kundër çdo ngadalësimi në parandalimin dhe kontrollin e epidemisë” dhe kërkoi “masa më të vendosura dhe vendimtare” për të vënë rastet nën kontroll.

Qeveritë lokale në qytetet e mëdha kanë rifutur testimin masiv dhe kufizimet e udhëtimit dhe përfundimisht kanë dhënë një mesazh që njerëzit duhet të përpiqen të qëndrojnë në shtëpi.

Por pas tre vitesh masash të tilla, njerëzit janë të frustruar, duke rezultuar në protesta në muajin e fundit në të dy qytetet Guangzhou dhe Zhengzhou.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

TË FUNDIT

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...

Bien nga banesa, vdes 85-vjeçarja në Tiranë dhe 68-vjeçarja në Korçë

Dy të moshuara kanë ndërruar jetë, në Tiranë e Korçë brenda pak minutash. Policia bën me dije se në Unazë të Re, dyshohet se është...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×