English

Kisha Ortodokse Ruse s’do bëjë thirrje për armëpushim të Pashkëve me Ukrainën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kisha Ortodokse Ruse nuk po përpiqet më ta thërrasë Ukrainën për armëpushim, përfshirë edhe periudhën e Pashkëve, pasi autoritetet ukrainase nuk e vlerësojnë atë, tha dje nënkryetari i Departamentit Sinodal për marrëdhëniet e kishës me shoqërinë dhe shoqërinë, media RPC Vakhtang Kipshidze.

- Advertisement -

“Kisha Ortodokse Ruse ka bërë thirrje tashmë për një armëpushim të Krishtlindjeve në fillim të vitit 2023, kur Shenjtëria e Tij Patriarku Kirill i Moskës dhe Gjithë Rusisë bëri thirrje për një armëpushim gjatë shërbesave të Krishtlindjeve, por kjo iniciativë nuk u respektua nga autoritetet ukrainase”, tha Kipshidze.

Ai shtoi se RPC nuk ka tentuar asgjë të ngjashme që atëherë, sepse, siç pretendon ai, nisma të tilla janë “të kota”, raporton TASS.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?