KLGJ për hartën e re gjyqësore: Drejtësi pa vonesa për të gjithë qytetarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Vendimi i sotëm i hap rrugën një procesi i cili synon rritjen e efikasitetit dhe efektshmërisë të gjykatave dhe dhënies së drejtësisë në mënyrë të barabartë e pa vonesa për të gjithë qytetarët”. Kështu e cilëson KLGJ vendimin e sotëm të qeverisë për miratimin e hartës së re gjyqësore.

“Miratimi i hartës së re gjyqësore përmbush jo vetëm një detyrim ligjor, po garanton ndërhyrjen e duhur për rritjen e aksesit në drejtësi dhe siguron marrjen e shpejtë të shërbimeve gjyqësore për publikun. Qytetarët të cilët jetojnë në qytetet ku gjykatat riorganizohen do të vijojnë të marrin shërbimet si më parë nga Zyrat e shërbimeve gjyqësore”, thuhet në njoftim.

Sipas KLGJ-së përmes zbatimit të Hartës së Re Gjyqësore synohet një shpërndarje e ekuilibruar e ngarkesës mes gjykatave dhe gjyqtarëve, përmirësimit të shërbimeve ndaj qytetarëve dhe specializimin e profilizimin e gjyqtarëve.

- Advertisement -

“Këshilli i Lartë Gjyqësor mbetet i angazhuar për të vijuar bashkëpunimin me Ministrinë e Drejtësisë dhe aktorë të tjerë për të siguruar një plan zbatimi të mirëmenduar që do të mundësojë jetësimin e plotë dhe me sukses te Hartës së Re Gjyqësore dhe të garantojë gjykata funksionale e shërbime e të efektshme për qytetarët”, thuhet më tej.

Lajmi për miratimin e hartës së re gjyqësore u dha mëngjesin e sotëm nga ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja.

Harta e re gjyqësore parashikon në total 13 gjykata të shkallës së parë, 2 gjykatë administrative dhe shkrirjen e gjykatave të apelit në një të vetme.

Kjo është një hartë, e cila nuk pranohet nga avokatët, të cilët kanë bojkotuar seancat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

1 COMMENT

  1. Per keto dalin rezultatet para se te filloje puna. Sekush jane avantazhet dhe te metat e hsrtes ekzistuese, dhe avanta zhet dhe te mrtat e hartes se re, nuk shpjegojne , por sic duket KLGJ-ja nxiton me vrap te quaje VKM arritje te Qeverise, se keshtu ka thene i madhi dhe keshtu duhet bere, dhe nuk flet teknikisht.
    Rrofte Komandanti i Pergjithshem.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

TË FUNDIT

U përfshi në vrasjen e biznesmenit, ky është 32-vjeçari i arrestuar (FOTO)

Euronews Albania ka siguruar foton e Erisiano Abedini i cili është arrestuar në kuadër të megaoperacionit “Never Forget”. Erisiano Abedini, 32 vjeç, akuzohet si autorë...

Humbën 10% të masën në 2 vite, çfarë po ndodh në akullnajat zviceriane?

Akullnajat zvicerane kanë përjetuar humbje ekstreme të masës rreth 10% në dy vjetët e fundit, ka thënë Komisioni Zviceran për Vëzhgim të Kriosferës, me...

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

Policia e Elbasanit ka arrestuar këtë të enjte ish-nënkryetarin e bashkisë Librizhad, Andri Çota, një person i shpallur në kërkim për "Shpërdorim detyre". Gjykata e...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×