Klodiana Vefa, gruaja që donte të ishte e lirë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kjo është historia e Klodiana Vefës, 37-vjeçares së vrarë me tre plumba në Castefiorentino, Firence nga bashkëshorti i saj Alfred Vefa.

Siç është përmendur shpesh çifti ishin në një krizë, por nuk ishin ndarë zyrtarisht. Burri s’e pranoi dot marrëdhënien e re të Klodianës me një 52-vjeçar dhe vendosi t’i marrë jetën, asaj dhe vetes, në Italinë që e kishin bërë shtëpinë e tyre prej më shumë se 20 vitesh.

Klodiana shkoi në Itali në vitin 2003, ndërsa Alfredi ishte vendosur atje më herët. Çifti kishin dy fëmijë. Emrat e tyre ishin tatuazh në parakrahun e 47-vjeçarit, siç ishte dhe emri i gruas së tij, xhelozinë për të cilën nuk e kontrolloi dot duke shkaktuar një tragjedi.

- Advertisement -

Çfarë ka ngelur tashmë është dëshpërimi i fëmijëve, 17 dhe 14 vjeç. Heshtja e tyre flet më shumë se gjithçka, shkruan Edlira Mamutaj në “Prima Firenze”.

Të kapur përdore me sytë me lot, ata u shfaqën në Piazza Gramsci, aty ku një komunitet i tërë u mblodh për të vajtuar një humbje jete, largimin e Klodianës 37-vjeçare. Krah tyre qëndronte tezja, motra e viktimës, e cila shpesh i pyeste në shqip nëse donin të bërtisnin, të qanin me të madhe, si një formë për të çliruar pak nga dhimbja e madhe që iu la ikja e të ëmës.

“Është femicid. Është koha për indinjatë,” – u shpreh i irrituar kryebashkiaku i Castelfiorentino, Alessio Falorini.

Këtë të fundit e shoqëronin shqiptarë e italianë të cilët me pishtarë në duar vajtonin një tragjedi pa pasur parasysh kombësinë.

Në mediat italiane flitet për një grua e cila donte të ishte e lirë dhe u vra nga një burrë që kishte të gdhendur në lëkurë “dashurinë” për të. Vrasja e Klodianës u bë një tjetër mesazh për gratë, që s’duhet të lejojnë askënd t’ju heqë të drejtën për të fluturuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

TË FUNDIT

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Ligjvënësve amerikanë po u mbaron koha për të miratuar ndihmat për Ukrainën

Ndërsa kanë mbetur vetëm katër ditë pune para nisjes së pushimeve, Kongresi amerikan nuk është ende afër miratimit të kërkesës së Shtëpisë së Bardhë...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×