Komisioni Europian: Borxhi publik është rritur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Europian thotë se borxhi publik në Shqipëri arriti në 82.7% të Prodhimit të Brendshëm Bruto në qershor. Ky është nivel rekord për vendin, por edhe për rajonin në këtë periudhë.

Borxhi publik ka arritur 82.7% e Prodhimit të Brendshëm Bruto në periudhën prill-qershor.

Shifra për paratë e marra nga qeveria për të kryer shpenzime, të cilat nuk mund t’i mbulojë nga buxheti, del në raportin e fundit të Komisionit Europian.

- Advertisement -

Rritja e stokut të borxhit u shpejtua pas vitit të pandemisë Covid-19, megjithatë angazhimin e qeverisë për ta frenuar dhe ulur atë.

Nga ana e vet, Ministria e Financave, e raporton nivelin në 69.5% të PBB-së në tremujorin e parë 2022.

Në rajon, nivelin më të ulët të borxhit publik e ka Kosova, me 20.3% të PBB-së ndërsa më të lartin Mali i ZI dhe Shqipëria.

Në vitin 2020, shtetet e rritën borxhin publik, me paketat ndihmëse që ofruan për njerëzit dhe bizneset.

Rekordin e arriti Mali i Zi, i cili e çoi borxhin në mbi 100% të PBB-së.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

TË FUNDIT

Meta takon Kurtin: Mbështes qëndrimet e Prishtinës në procesin e dialogut me Serbinë

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka pritur në një takim kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Lajmi është bërë i ditur nga vetë...

“Vila në emrin e shoqes së së ish-gruas”, gazetarja: Ka dyshime se janë të Ahmetaj

Gazetarja Glidona Daci tha se vilat e sekuestruara njëra në emrin e shoqes së ish gruas dhe tjetra në emrin e bashkëjetueses, mund të...

‘Qindra shqiptarë të zhdukur në Britani’, Kuçana: Rama në Londër duhej të adresonte…

Gazetari në Londër Petrit Kuçana komentoi vizitën e kreut të qeverisë Edi Rama në Londër ku takoi homologun e tij britanik Rishi Sunak. Në një...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×