Komisioni Evropian rekomandon statusin e kandidatit për Bosnjën dhe Hercegovinën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka rekomanduar statusin e kandidatit të Bashkimit Evropian për Bosnjë dhe Hercegovinën.

Lajmin e ka bërë të ditur Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi këtë të mërkurë, teksa prezantonte progres-raportet e Këshillit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor për vitin 2022

“Bosnja dhe Hercegovina merr statusin e vendit kandidat. Një numër hapash janë ndërmarrë. Ne presim që Bosnja dhe Hercegovina të shfaqë prioritetin e saj, për çështjet e gjyqësorit, të sjellë një ligj të ri, për ndalimin e konflikteve të interesit, të ndërmarra hapa kundër korrupsionit. Ne po e bëjmë këtë për qytetarët e Bosnje dhe Hercegovinës”, theksoi ai.

- Advertisement -

Bosnja dhe Hercegovina aplikoi zyrtarisht për anëtarësim në vitin 2016 dhe tre vjet më vonë Komisioni Evropian dha opinion mbi aplikimin, duke përshkruar 14 prioritete reformash që vendi duhet të zbatojë përpara se t’i jepet statusi i kandidatit.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

TË FUNDIT

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×